گزارش سرمایه انسانی هلدینگ دارویی گلرنگ

درباره استرس چه می‌دانید؟

راه‌کارهای بسیاری برای مقابله و یا کاهش استرس وجود دارد. اما برای حل مسئله، ابتدا نیاز به فهمیدن آن داریم.

متخصصین از زوایای مختلفی این پدیده‌ی خارق‌العاده و انسانی را بررسی کرده‌اند و در هر زمینه، تعاریف متفاوتی را بیان کرده‌اند. تعریف کلی مفهوم استرس، براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی:

«استرس را می‌توان به عنوان حالتی از نگرانی یا تنش روانی ناشی از یک موقعیت دشوار تعریف کرد. استرس یک واکنش طبیعی انسان است که ما را به مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای زندگی‌مان ترغیب می کند. همه افراد تا حدودی استرس را تجربه می‌کنند.»

استرس، میراثی گرانبها یا چالشی اجتماعی؟

تصور کنید در خیابانی خلوت و تاریک در حال قدم‌زدن هستید و فردی به د نبال شما است. شما احساس خطر می‌کنید و شروع به دویدن می‌کنید. یا هنگامی که در خانه تنها هستید و صدای غریبه‌ای به گوش شما می‌رسد. یا متوجه می‌شوید که حیوانی درنده در تعقیب و دنبال شما است. در این موقعیت‌ها چه می‌کنید؟ فرار یا به مقابله با خطر می‌روید؟ آیا احساس می‌کنید جان شما در خطری مهلک است و باید سریع تصمیم بگیرید؟

هر سه این سناریوها می‌تواند پاسخ طبیعی و غریزی بدن شما به موقعیت‌های تهدید‌آمیز و خطرناک باشد.

جنگ یا گریز (Fight-or-flight)؟

«جنگ یا گریز» رویکردهایی است که اجداد باستانی ما هنگام مواجهه با خطر از آن استفاده می‌کردند. به دنبال این رویکرد (جنگ یا فرار) بدن بهترین تصمیم برای بقا و زنده‌ماندن را می‌گیرد.

صرف نظر از این، واکنش فیزیولوژیکی و روانی به استرس بدن را آماده می‌کند تا به خطرات احتمالی پاسخ دهد. در طول دهه ۱۹۲۰، فیزیولوژیست آمریکایی، والتر کانن، پیشگام در زمینه واکنش جنگ یا گریز بود. کانن مشاهده کرد که توالی واکنش‌های سریع در بدن، انرژی و منابع آن را برای مقابله با موقعیت‌های چالش‌برانگیز فعال می‌کند. امروزه، پاسخ جنگ یا گریز به عنوان بخشی از اولین مرحله از سندرم سازگاری عمومی هانس سلیه شناخته می‌شود، نظریه‌ای که پاسخ استرس را توصیف می‌کند.

سایر اخبار

دانستنی ها